HKSSF.ORG.HK >  HKSSRC  >  Basketball
 
 
 
 
A Grade B Grade C Grade
 
 
Boys A Grade - The top two teams in each group will qualify for the final.
                 
Group A1 :  Delia-BW, Sear Rogers, Canaan, Ming Yuen
Date Time Home Team Away Team Venue Result Note
2018.10.05 Fri 05:00 PM Delia-BW Ming Yuen Kowloon Bay Playground (Court A) 68 : 26  
2018.10.05 Fri 06:00 PM Sear Rogers Canaan Kowloon Bay Playground (Court A) 18 : 45  
2018.10.12 Fri 04:00 PM Canaan Delia-BW Ngau Tau Kok Road Sports Centre 30 : 66  
2018.10.16 Tue 04:00 PM Ming Yuen Sear Rogers Ngau Tau Kok Road Sports Centre 31 : 16  
2018.10.25 Thu 05:00 PM Canaan Ming Yuen Kowloon Bay Playground (Court A) 30 : 31  
2018.10.26 Fri 05:00 PM Delia-BW Sear Rogers Ngau Tau Kok Road Sports Centre 95 : 23  
                 
                 
Group A2 :  CMA Sec, Choi Hung, Lee Kau Yan, Ming Kei
Date Time Home Team Away Team Venue Result Note
2018.10.05 Fri 06:00 PM Choi Hung Lee Kau Yan Ngau Tau Kok Road Sports Centre 41 : 39  
2018.10.09 Tue 04:00 PM CMA Sec Ming Kei Ngau Tau Kok Road Sports Centre 49 : 45  
2018.10.24 Wed 05:00 PM Lee Kau Yan CMA Sec Muk Lun Street Playground 48 : 65  
2018.10.24 Wed 06:00 PM Ming Kei Choi Hung Muk Lun Street Playground 40 : 26  
2018.10.31 Wed 05:00 PM CMA Sec Choi Hung Kowloon Bay Playground (Court A) 46 : 36  
2018.10.31 Wed 06:00 PM Lee Kau Yan Ming Kei Kowloon Bay Playground (Court A) 26 : 42  
                 
                 
Group A3 :  Chan Shu Kui, King George V, Po Chiu Cath, Mong Man Wai
Date Time Home Team Away Team Venue Result Note
2018.10.02 Tue 04:00 PM Chan Shu Kui King George V Ngau Tau Kok Road Sports Centre 20 : 0 W
2018.10.09 Tue 05:00 PM Po Chiu Cath Chan Shu Kui Kowloon Bay Playground (Court A) 24 : 51  
2018.10.09 Tue 06:00 PM Mong Man Wai King George V Kowloon Bay Playground (Court A) 19 : 41  
2018.10.19 Fri 06:00 PM Po Chiu Cath Mong Man Wai Ngau Tau Kok Road Sports Centre 49 : 23  
2018.10.25 Thu 06:00 PM King George V Po Chiu Cath Kowloon Bay Playground (Court A) 41 : 40  
2018.10.26 Fri 06:00 PM Chan Shu Kui Mong Man Wai Ngau Tau Kok Road Sports Centre 52 : 17  
                 
                 
Group A4 :  Law Chan Chor Si, Lau Wong Fat, PLK Ho Yuk Ching, Wong Fut Nam, Holy Carpenter
Date Time Home Team Away Team Venue Result Note
2018.10.02 Tue 05:00 PM Law Chan Chor Si Wong Fut Nam Ngau Tau Kok Road Sports Centre 27 : 43  
2018.10.02 Tue 06:00 PM Lau Wong Fat PLK Ho Yuk Ching Ngau Tau Kok Road Sports Centre 34 : 27  
2018.10.08 Mon 05:00 PM Holy Carpenter PLK Ho Yuk Ching Kowloon Bay Playground (Court A) 31 : 48  
2018.10.08 Mon 06:00 PM Law Chan Chor Si Lau Wong Fat Kowloon Bay Playground (Court A) 32 : 29  
2018.10.12 Fri 05:00 PM Wong Fut Nam Lau Wong Fat Kowloon Bay Playground (Court A) 46 : 36  
2018.10.12 Fri 06:00 PM Holy Carpenter Law Chan Chor Si Kowloon Bay Playground (Court A) 45 : 51  
2018.10.22 Mon 05:00 PM PLK Ho Yuk Ching Law Chan Chor Si Kowloon Bay Playground (Court A) 30 : 26  
2018.10.22 Mon 06:00 PM Wong Fut Nam Holy Carpenter Kowloon Bay Playground (Court A) 55 : 28  
2018.11.02 Fri 04:00 PM Lau Wong Fat Holy Carpenter Ngau Tau Kok Road Sports Centre 46 : 42  
2018.11.02 Fri 05:00 PM PLK Ho Yuk Ching Wong Fut Nam Ngau Tau Kok Road Sports Centre 34 : 39  
                 
                 
Group A5 :  Leung Kwai Yee, Evangel, Newman, Lan Chi Pat, Notre Dame
Date Time Home Team Away Team Venue Result Note
2018.10.02 Tue 05:00 PM Leung Kwai Yee Lan Chi Pat Kowloon Bay Playground (Court A) 59 : 27  
2018.10.02 Tue 06:00 PM Evangel Newman Kowloon Bay Playground (Court A) 25 : 49  
2018.10.09 Tue 06:00 PM Leung Kwai Yee Evangel Ngau Tau Kok Road Sports Centre 62 : 32  
2018.10.15 Mon 05:00 PM Lan Chi Pat Evangel Kowloon Bay Playground (Court A) 39 : 32  
2018.10.15 Mon 06:00 PM Notre Dame Leung Kwai Yee Kowloon Bay Playground (Court A) 20 : 0 W
2018.10.23 Tue 04:00 PM Newman Leung Kwai Yee Ngau Tau Kok Road Sports Centre 22 : 48  
2018.10.23 Tue 06:00 PM Lan Chi Pat Notre Dame Ngau Tau Kok Road Sports Centre 30 : 53  
2018.10.29 Mon 05:00 PM Evangel Notre Dame Kowloon Bay Playground (Court A) 25 : 70  
2018.10.29 Mon 06:00 PM Newman Lan Chi Pat Kowloon Bay Playground (Court A) 53 : 39  
2018.10.31 Wed 04:00 PM Notre Dame Newman Shek Kip Mei Park Sports Centre 48 : 44  
                 
                 
Group A6 :  Ma Chan Duen Hey, Hoi Ping, Ho Nam Kam, Tseung Kwan O Gov't, Tang Ying Hei
Date Time Home Team Away Team Venue Result Note
2018.10.03 Wed 05:00 PM Tang Ying Hei Ho Nam Kam Kowloon Bay Playground (Court A) 34 : 26  
2018.10.04 Thu 05:00 PM Ma Chan Duen Hey Hoi Ping Kowloon Bay Playground (Court A) 38 : 20  
2018.10.12 Fri 05:00 PM Tseung Kwan O Gov't Hoi Ping Ngau Tau Kok Road Sports Centre 31 : 37  
2018.10.18 Thu 05:00 PM Hoi Ping Tang Ying Hei Kowloon Bay Playground (Court A) 36 : 41  
2018.10.18 Thu 06:00 PM Ho Nam Kam Tseung Kwan O Gov't Kowloon Bay Playground (Court A) 23 : 36  
2018.10.23 Tue 05:00 PM Ho Nam Kam Ma Chan Duen Hey Ngau Tau Kok Road Sports Centre 23 : 53  
2018.10.26 Fri 04:00 PM Tseung Kwan O Gov't Tang Ying Hei Ngau Tau Kok Road Sports Centre 34 : 40  
2018.10.30 Tue 04:00 PM Hoi Ping Ho Nam Kam Ngau Tau Kok Road Sports Centre 45 : 52  
2018.10.31 Wed 06:00 PM Tang Ying Hei Ma Chan Duen Hey Shek Kip Mei Park Sports Centre 42 : 37  
2018.11.02 Fri 06:00 PM Ma Chan Duen Hey Tseung Kwan O Gov't Ngau Tau Kok Road Sports Centre 41 : 25  
                 
                 
Group A7 :  Bishop Hall Sec, Methodist, Carmel Divine Grace, Munsang, Lai Chack
Date Time Home Team Away Team Venue Result Note
2018.10.03 Wed 06:00 PM Bishop Hall Sec Munsang Kowloon Bay Playground (Court A) 34 : 31  
2018.10.04 Thu 06:00 PM Methodist Carmel Divine Grace Kowloon Bay Playground (Court A) 22 : 44  
2018.10.12 Fri 06:00 PM Carmel Divine Grace Bishop Hall Sec Ngau Tau Kok Road Sports Centre 27 : 47  
2018.10.19 Fri 04:00 PM Munsang Methodist Ngau Tau Kok Road Sports Centre 57 : 34  
2018.10.19 Fri 05:00 PM Lai Chack Bishop Hall Sec Ngau Tau Kok Road Sports Centre 15 : 65  
2018.10.24 Wed 05:00 PM Lai Chack Carmel Divine Grace Kowloon Bay Playground (Court A) 23 : 55  
2018.10.24 Wed 06:00 PM Bishop Hall Sec Methodist Kowloon Bay Playground (Court A) 71 : 26  
2018.10.30 Tue 05:00 PM Methodist Lai Chack Ngau Tau Kok Road Sports Centre 39 : 48  
2018.10.30 Tue 06:00 PM Carmel Divine Grace Munsang Ngau Tau Kok Road Sports Centre 41 : 34  
2018.11.06 Tue 04:00 PM Munsang Lai Chack Fa Hui Playground No. 1 43 : 27  
                 
                 
Group A8 :  Lutheran, Seaward Woo, Chang Pui Chung, Lui Yun Choy, Wa Ying
Date Time Home Team Away Team Venue Result Note
2018.10.05 Fri 04:00 PM Lutheran Lui Yun Choy Ngau Tau Kok Road Sports Centre 47 : 25  
2018.10.05 Fri 05:00 PM Seaward Woo Chang Pui Chung Ngau Tau Kok Road Sports Centre 105 : 21  
2018.10.11 Thu 05:00 PM Wa Ying Chang Pui Chung Kowloon Bay Playground (Court A) 0 : 20 W
2018.10.11 Thu 06:00 PM Lutheran Seaward Woo Kowloon Bay Playground (Court A) 36 : 49  
2018.10.16 Tue 05:00 PM Wa Ying Lutheran Ngau Tau Kok Road Sports Centre 16 : 44  
2018.10.16 Tue 06:00 PM Lui Yun Choy Seaward Woo Ngau Tau Kok Road Sports Centre 12 : 67  
2018.10.23 Tue 05:00 PM Chang Pui Chung Lutheran Kowloon Bay Playground (Court A) 23 : 64  
2018.10.23 Tue 06:00 PM Lui Yun Choy Wa Ying Kowloon Bay Playground (Court A) 31 : 45  
2018.10.30 Tue 05:00 PM Seaward Woo Wa Ying Kowloon Bay Playground (Court A) 56 : 13  
2018.10.30 Tue 06:00 PM Chang Pui Chung Lui Yun Choy Kowloon Bay Playground (Court A) 33 : 36  
 
Note :   A  更改賽程 Amended;     C  取消 Cancelled;     P  延期 Postponed;     R  重賽 Replay;

W  棄權 Walk-Over;     DW  雙方棄權 Double Walk-Over;     DQ  取消參賽資格 Disqualified;     ( )  括號內數字為通告日期 Date of Circular (dd/mm)

 
 
 
Boys A Grade Final
 
Single Knock Out system is adopted in the Final Round.  For further information please refer to "System of Competition" Item No.5 "Grouping System".
Dates and time of the lot drawings of Basketball Finals ]
 
 
               
1st Tang Ying Hei 36                                                              
  2018.11.09 Fri  5:00 PM 45        
2nd Ming Yuen Kowloon Bay Playground (A) 2018.11.19 Mon        
  31 4:00 PM 41      
2nd Lutheran 38 Shek Kip Mei Park        
  2018.11.09 Fri  6:00 PM Sports Centre     CMA Sec  31  
1st Bishop Hall Sec Kowloon Bay Playground (A) 42 2018.11.27 Tue      
  34   4:15 PM      
1st Wong Fut Nam 42   Ngau Tau Kok Road      
  2018.11.10 Sat  2:00 PM 46 Sports Centre Tang Ying Hei  43    
2nd Newman Kowloon Bay Playground (A) 2018.11.20 Tue        
  39 4:00 PM        
2nd Po Chiu Cath 40 Ngau Tau Kok Road 42      
  2018.11.10 Sat  4:00 PM Sports Centre        
1st CMA Sec Kowloon Bay Playground (A) 53   2018.12.08 Sat 2018.12.09 Sun Seaward
  46     2:30 PM 4:10 PM  Woo
1st Delia-BW 54     Morse Park Southorn Champion
  2018.11.10 Sat  1:00 PM 39   Sports Centre Stadium  
2nd Ming Kei Kowloon Bay Playground (A) 2018.11.19 Mon        
  48 5:00 PM 45      
2nd Ma Chan Duen Hey 38 Shek Kip Mei Park        
  2018.11.10 Sat  3:00 PM Sports Centre        
1st Notre Dame Kowloon Bay Playground (A) 27 2018.11.27 Tue Delia-BW  50    
  37   5:30 PM      
1st Chan Shu Kui 61   Ngau Tau Kok Road      
  2018.11.12 Mon  5:00 PM 33 Sports Centre      
2nd Lau Wong Fat Kowloon Bay Playground (A) 2018.11.20 Tue     Seaward Woo  43  
  29 5:00 PM        
2nd Carmel Divine Grace 29 Ngau Tau Kok Road 51      
  2018.11.12 Mon  6:00 PM Sports Centre        
1st Seaward Woo Kowloon Bay Playground (A) 35        
    64          

( 3 umpires shall be appointed by the Federation for the championship. )
 
 
 
 
 
 
 
 
 
A Grade B Grade C Grade
 
 
Boys B Grade - The top two teams in each group will qualify for the final.
                 
Group B1 :  Delia-BW, Newman, Lau Wong Fat, Lai Chack
Date Time Home Team Away Team Venue Result Note
2018.11.09 Fri 06:00 PM Delia-BW Lai Chack Ngau Tau Kok Road Sports Centre 37 : 24  
2018.11.19 Mon 06:00 PM Newman Lau Wong Fat Kowloon Bay Playground (Court A) 21 : 52  
2018.11.30 Fri 05:00 PM Lau Wong Fat Delia-BW Kowloon Bay Playground (Court A) 35 : 34  
2018.11.30 Fri 06:00 PM Lai Chack Newman Kowloon Bay Playground (Court A) 29 : 25  
2018.12.04 Tue 05:00 PM Delia-BW Newman Kowloon Bay Playground (Court A) 41 : 30  
2018.12.04 Tue 06:00 PM Lau Wong Fat Lai Chack Kowloon Bay Playground (Court A) 45 : 15  
                 
                 
Group B2 :  Tang Ying Hei, CMA Sec, Carmel Divine Grace, Tseung Kwan O Gov't
Date Time Home Team Away Team Venue Result Note
2018.11.13 Tue 06:00 PM CMA Sec Carmel Divine Grace Kowloon Bay Playground (Court A) 24 : 32  
2018.11.16 Fri 04:00 PM Tang Ying Hei Tseung Kwan O Gov't Ngau Tau Kok Road Sports Centre 51 : 38  
2018.11.30 Fri 04:00 PM Tseung Kwan O Gov't CMA Sec Ngau Tau Kok Road Sports Centre 40 : 39  
2018.12.01 Sat 09:00 AM Carmel Divine Grace Tang Ying Hei Kowloon Bay Playground (Court A) 42 : 47  
2018.12.05 Wed 05:00 PM Tang Ying Hei CMA Sec Kowloon Bay Playground (Court A) 45 : 22  
2018.12.05 Wed 06:00 PM Carmel Divine Grace Tseung Kwan O Gov't Kowloon Bay Playground (Court A) 34 : 24  
                 
                 
Group B3 :  Notre Dame, Methodist, Wong Fut Nam, King Ling
Date Time Home Team Away Team Venue Result Note
2018.11.08 Thu 06:00 PM Notre Dame King Ling Kowloon Bay Playground (Court A) 25 : 38  
2018.11.16 Fri 05:00 PM Methodist Wong Fut Nam Ngau Tau Kok Road Sports Centre 2 : 65  
2018.11.30 Fri 06:00 PM King Ling Methodist Ngau Tau Kok Road Sports Centre 25 : 31  
2018.12.01 Sat 11:00 AM Wong Fut Nam Notre Dame Kowloon Bay Playground (Court A) 52 : 23  
2018.12.06 Thu 05:00 PM Notre Dame Methodist Kowloon Bay Playground (Court A) 44 : 25  
2018.12.06 Thu 06:00 PM Wong Fut Nam King Ling Kowloon Bay Playground (Court A) 44 : 19  
                 
                 
Group B4 :  Ming Kei, Ho Nam Kam, Mong Man Wai, Chang Pui Chung, Lee Kau Yan
Date Time Home Team Away Team Venue Result Note
2018.11.07 Wed 05:00 PM Ming Kei Chang Pui Chung Kowloon Bay Playground (Court A) 24 : 27  
2018.11.07 Wed 06:00 PM Ho Nam Kam Mong Man Wai Kowloon Bay Playground (Court A) 40 : 32  
2018.11.10 Sat 11:00 AM Lee Kau Yan Ming Kei Kowloon Bay Playground (Court A) 54 : 17  
2018.11.16 Fri 06:00 PM Mong Man Wai Ming Kei Ngau Tau Kok Road Sports Centre 49 : 29  
2018.11.17 Sat 10:00 AM Chang Pui Chung Ho Nam Kam Kowloon Bay Playground (Court A) 42 : 40  
2018.11.20 Tue 06:00 PM Chang Pui Chung Lee Kau Yan Kowloon Bay Playground (Court A) 22 : 48  
2018.12.01 Sat 01:00 PM Mong Man Wai Chang Pui Chung Kowloon Bay Playground (Court A) 25 : 18  
2018.12.01 Sat 12:00 PM Ho Nam Kam Lee Kau Yan Ngau Tau Kok Road Sports Centre 57 : 45  
2018.12.06 Thu 04:00 PM Lee Kau Yan Mong Man Wai Hiu Kwong Street Sports Centre 50 : 27  
2018.12.06 Thu 05:00 PM Ming Kei Ho Nam Kam Hiu Kwong Street Sports Centre 32 : 53  
                 
                 
Group B5 :  Leung Kwai Yee, King George V, Lui Yun Choy, Munsang, Ma Chan Duen Hey
Date Time Home Team Away Team Venue Result Note
2018.11.02 Fri 05:00 PM Leung Kwai Yee Munsang Kowloon Bay Playground (Court A) 31 : 33  
2018.11.05 Mon 05:00 PM King George V Lui Yun Choy Kowloon Bay Playground (Court A) 36 : 29  
2018.11.08 Thu 05:00 PM Ma Chan Duen Hey Leung Kwai Yee Kowloon Bay Playground (Court A) 44 : 41  
2018.11.13 Tue 05:00 PM Munsang King George V Kowloon Bay Playground (Court A) 24 : 48  
2018.11.21 Wed 05:00 PM Ma Chan Duen Hey Lui Yun Choy Kowloon Bay Playground (Court A) 38 : 48  
2018.11.21 Wed 06:00 PM Leung Kwai Yee King George V Kowloon Bay Playground (Court A) 0 : 20 W
2018.11.30 Fri 05:00 PM Munsang Ma Chan Duen Hey Ngau Tau Kok Road Sports Centre 32 : 31  
2018.12.01 Sat 10:00 AM Lui Yun Choy Leung Kwai Yee Kowloon Bay Playground (Court A) 43 : 44  
2018.12.04 Tue 06:00 PM King George V Ma Chan Duen Hey Ngau Tau Kok Road Sports Centre 30 : 46  
2019.01.19 Sat 12:00 PM Lui Yun Choy Munsang Boundary Street Sports Centre No. 1 44 : 42  
                 
                 
Group B6 :  PLK Ho Yuk Ching, Chan Shu Kui, Lan Chi Pat, Choi Hung, Evangel
Date Time Home Team Away Team Venue Result Note
2018.11.02 Fri 06:00 PM Chan Shu Kui Lan Chi Pat Kowloon Bay Playground (Court A) 46 : 40  
2018.11.05 Mon 06:00 PM Choi Hung Evangel Kowloon Bay Playground (Court A) 63 : 24  
2018.11.14 Wed 05:00 PM PLK Ho Yuk Ching Choi Hung Kowloon Bay Playground (Court A) 45 : 47  
2018.11.14 Wed 06:00 PM Evangel Lan Chi Pat Kowloon Bay Playground (Court A) 33 : 38  
2018.11.26 Mon 05:00 PM Lan Chi Pat PLK Ho Yuk Ching Kowloon Bay Playground (Court A) 28 : 64  
2018.11.26 Mon 06:00 PM Chan Shu Kui Evangel Kowloon Bay Playground (Court A) 33 : 32  
2018.12.01 Sat 12:00 PM PLK Ho Yuk Ching Chan Shu Kui Kowloon Bay Playground (Court A) 69 : 24  
2018.12.01 Sat 02:00 PM Lan Chi Pat Choi Hung Kowloon Bay Playground (Court A) 14 : 67  
2018.12.07 Fri 05:00 PM Evangel PLK Ho Yuk Ching Ngau Tau Kok Road Sports Centre 24 : 63  
2018.12.07 Fri 06:00 PM Choi Hung Chan Shu Kui Ngau Tau Kok Road Sports Centre 43 : 20  
                 
                 
Group B7 :  Canaan, Hoi Ping, Ming Yuen, Lutheran, Wa Ying
Date Time Home Team Away Team Venue Result Note
2018.11.06 Tue 05:00 PM Wa Ying Ming Yuen Kowloon Bay Playground (Court A) 35 : 36  
2018.11.06 Tue 05:00 PM Canaan Hoi Ping Ngau Tau Kok Road Sports Centre 22 : 33  
2018.11.15 Thu 05:00 PM Canaan Lutheran Kowloon Bay Playground (Court A) 40 : 39  
2018.11.15 Thu 06:00 PM Hoi Ping Ming Yuen Kowloon Bay Playground (Court A) 52 : 56  
2018.11.23 Fri 05:00 PM Ming Yuen Canaan Kowloon Bay Playground (Court A) 24 : 33  
2018.11.23 Fri 06:00 PM Lutheran Wa Ying Kowloon Bay Playground (Court A) 31 : 35  
2018.11.29 Thu 05:00 PM Lutheran Hoi Ping Kowloon Bay Playground (Court A) 47 : 38  
2018.11.29 Thu 06:00 PM Wa Ying Canaan Kowloon Bay Playground (Court A) 33 : 21  
2018.12.04 Tue 04:00 PM Hoi Ping Wa Ying Ngau Tau Kok Road Sports Centre 27 : 38  
2018.12.04 Tue 05:00 PM Ming Yuen Lutheran Ngau Tau Kok Road Sports Centre 38 : 46  
                 
                 
Group B8 :  Seaward Woo, Po Chiu Cath, Law Chan Chor Si, Bishop Hall Sec, PLK Tong Nai Kan
Date Time Home Team Away Team Venue Result Note
2018.11.06 Tue 06:00 PM Po Chiu Cath Law Chan Chor Si Kowloon Bay Playground (Court A) 66 : 21  
2018.11.06 Tue 06:00 PM Seaward Woo Bishop Hall Sec Ngau Tau Kok Road Sports Centre 37 : 42  
2018.11.19 Mon 05:00 PM Seaward Woo Po Chiu Cath Kowloon Bay Playground (Court A) 54 : 49  
2018.11.20 Tue 05:00 PM PLK Tong Nai Kan Law Chan Chor Si Kowloon Bay Playground (Court A) 30 : 14  
2018.12.03 Mon 05:00 PM Law Chan Chor Si Seaward Woo Kowloon Bay Playground (Court A) 11 : 65  
2018.12.03 Mon 06:00 PM Bishop Hall Sec PLK Tong Nai Kan Kowloon Bay Playground (Court A) 39 : 29  
2018.12.07 Fri 04:00 PM Po Chiu Cath PLK Tong Nai Kan Ngau Tau Kok Road Sports Centre 45 : 27  
2018.12.10 Mon 04:00 PM PLK Tong Nai Kan Seaward Woo Kwun Chung Sports Centre 19 : 46  
2018.12.10 Mon 05:00 PM Bishop Hall Sec Po Chiu Cath Kwun Chung Sports Centre 42 : 39  
2019.01.19 Sat 11:00 AM Law Chan Chor Si Bishop Hall Sec Boundary Street Sports Centre No. 1 19 : 76  
 
Note :   A  更改賽程 Amended;     C  取消 Cancelled;     P  延期 Postponed;     R  重賽 Replay;

W  棄權 Walk-Over;     DW  雙方棄權 Double Walk-Over;     DQ  取消參賽資格 Disqualified;     ( )  括號內數字為通告日期 Date of Circular (dd/mm)

 
 
 
Boys B Grade Final
 
Single Knock Out system is adopted in the Final Round.  For further information please refer to "System of Competition" Item No.5 "Grouping System".
Dates and time of the lot drawings of Basketball Finals ]
 
 
               
1st Wa Ying 33                                                              
  2019.01.26 Sat  12:00 PM Wa Ying  (Home)        
2nd King Ling Choi Hung Road Sports Centre 2019.02.18 Mon        
  14 5:00 PM Home      
2nd Seaward Woo 42 Kowloon Bay        
  2019.01.26 Sat  3:30 PM Playground (Court A)     Home  
1st King George V Morse Park Sports Centre Seaward Woo 2019.02.22 Fri      
  30   4:15 PM      
1st Tang Ying Hei 28 PLK Ho Yuk Ching Ngau Tau Kok Rd      
  2019.01.23 Wed  4:00 PM Home Sports Centre Home    
2nd PLK Ho Yuk Ching Choi Hung Road Sports Centre 2019.02.18 Mon        
  38 6:00 PM        
2nd Delia-BW 59 Kowloon Bay        
  2019.01.23 Wed  5:00 PM Playground (Court A)        
1st Ho Nam Kam Choi Hung Road Sports Centre Delia-BW   2019.02.26 Tue 2019.02.26 Tue  
  37     4:15 PM 5:30 PM  
1st Lau Wong Fat 45 Lau Wong Fat   Ngau Tau Kok Rd Ngau Tau Kok Rd Champion
  2019.01.23 Wed  6:00 PM Home   Sports Centre Sports Centre  
2nd Carmel Divine Grace Choi Hung Road Sports Centre 2019.02.19 Tue        
  31 5:00 PM Home      
2nd Lee Kau Yan 40 Kowloon Bay        
  2019.01.26 Sat  8:30 AM Playground (Court A)        
1st Wong Fut Nam Ngau Chi Wan Sports Centre Lee Kau Yan 2019.02.22 Fri      
  32   5:30 PM      
1st Bishop Hall Sec 35 Lui Yun Choy Ngau Tau Kok Rd      
  2019.01.26 Sat  11:30 AM Home Sports Centre      
2nd Lui Yun Choy Ngau Tau Kok Rd Sports Centre 2019.02.19 Tue        
  36 6:00 PM        
2nd Canaan 36 Kowloon Bay        
  2019.01.26 Sat  9:30 AM Playground (Court A)        
1st Choi Hung Ngau Chi Wan Sports Centre Choi Hung        
    49          
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
A Grade B Grade C Grade
 
 
Boys C Grade - The top two teams in each group will qualify for the final.
                 
Group C1 :  Delia-BW, Chang Pui Chung, King Ling, Wa Ying
Date Time Home Team Away Team Venue Result Note
2019.02.19 Tue 05:00 PM Delia-BW Wa Ying Ngau Tau Kok Road Sports Centre   :    
2019.02.19 Tue 06:00 PM Chang Pui Chung King Ling Ngau Tau Kok Road Sports Centre   :    
2019.03.08 Fri 05:00 PM King Ling Delia-BW Ngau Tau Kok Road Sports Centre   :    
2019.03.08 Fri 06:00 PM Wa Ying Chang Pui Chung Ngau Tau Kok Road Sports Centre   :    
2019.03.14 Thu 05:00 PM Delia-HW Chang Pui Chung Kowloon Bay Playground (Court A)   :    
2019.03.14 Thu 06:00 PM King Ling Wa Ying Kowloon Bay Playground (Court A)   :    
                 
                 
Group C2 :  PLK Ho Yuk Ching, Choi Hung, Law Chan Chor Si, Canaan
Date Time Home Team Away Team Venue Result Note
2019.02.20 Wed 06:00 PM PLK Ho Yuk Ching Law Chan Chor Si Kowloon Bay Playground (Court A)   :    
2019.03.01 Fri 05:00 PM Choi Hung Law Chan Chor Si Kowloon Bay Playground (Court A)   :    
2019.03.01 Fri 06:00 PM Canaan PLK Ho Yuk Ching Kowloon Bay Playground (Court A)   :    
2019.03.07 Thu 05:00 PM Canaan Choi Hung Kowloon Bay Playground (Court A)   :    
2019.03.12 Tue 06:00 PM Law Chan Chor Si Canaan Kowloon Bay Playground (Court A)   :    
2019.03.21 Thu 05:00 PM PLK Ho Yuk Ching Choi Hung Kowloon Bay Playground (Court A)   :    
                 
                 
Group C3 :  Lau Wong Fat, Notre Dame, Ming Kei, Lan Chi Pat, CMA Sec
Date Time Home Team Away Team Venue Result Note
2019.01.25 Fri 06:00 PM Lan Chi Pat Notre Dame Kowloon Bay Playground (Court A) 65 : 24  
2019.02.19 Tue 04:00 PM CMA Sec Lan Chi Pat Ngau Tau Kok Road Sports Centre   :    
2019.02.20 Wed 05:00 PM Lau Wong Fat Ming Kei Kowloon Bay Playground (Court A)   :    
2019.03.05 Tue 04:00 PM Ming Kei Lan Chi Pat Ngau Tau Kok Road Sports Centre   :    
2019.03.07 Thu 06:00 PM Lau Wong Fat Notre Dame Kowloon Bay Playground (Court A)   :    
2019.03.15 Fri 06:00 PM CMA Sec Ming Kei Ngau Tau Kok Road Sports Centre   :    
2019.03.19 Tue 04:00 PM Lau Wong Fat Lan Chi Pat Ngau Tau Kok Road Sports Centre   :    
2019.03.19 Tue 05:00 PM Notre Dame CMA Sec Ngau Tau Kok Road Sports Centre   :    
2019.03.22 Fri 05:00 PM Ming Kei Notre Dame Kowloon Bay Playground (Court A)   :    
2019.03.22 Fri 06:00 PM Lau Wong Fat CMA Sec Kowloon Bay Playground (Court A)   :    
                 
                 
Group C4 :  Lee Kau Yan, Hoi Ping, Seaward Woo, Mong Man Wai, Tseung Kwan O Gov't
Date Time Home Team Away Team Venue Result Note
2019.01.21 Mon 05:00 PM Lee Kau Yan Mong Man Wai Kowloon Bay Playground (Court A) 18 : 32  
2019.01.21 Mon 06:00 PM Hoi Ping Seaward Woo Kowloon Bay Playground (Court A) 37 : 21  
2019.02.21 Thu 05:00 PM Tseung Kwan O Gov't Seaward Woo Kowloon Bay Playground (Court A)   :    
2019.02.21 Thu 06:00 PM Lee Kau Yan Hoi Ping Kowloon Bay Playground (Court A)   :    
2019.03.04 Mon 05:00 PM Hoi Ping Tseung Kwan O Gov't Kowloon Bay Playground (Court A)   :    
2019.03.04 Mon 06:00 PM Seaward Woo Mong Man Wai Kowloon Bay Playground (Court A)   :    
2019.03.15 Fri 04:00 PM Mong Man Wai Hoi Ping Ngau Tau Kok Road Sports Centre   :    
2019.03.15 Fri 05:00 PM Tseung Kwan O Gov't Lee Kau Yan Ngau Tau Kok Road Sports Centre   :    
2019.03.21 Thu 06:00 PM Mong Man Wai Tseung Kwan O Gov't Kowloon Bay Playground (Court A)   :    
2019.03.22 Fri 04:00 PM Seaward Woo Lee Kau Yan Ngau Tau Kok Road Sports Centre   :    
                 
                 
Group C5 :  Lutheran, Ho Nam Kam, Evangel, Tang Ying Hei, Ma Chan Duen Hey
Date Time Home Team Away Team Venue Result Note
2019.01.25 Fri 05:00 PM Ho Nam Kam Evangel Kowloon Bay Playground (Court A) 16 : 45  
2019.02.27 Wed 05:00 PM Evangel Lutheran Kowloon Bay Playground (Court A)   :    
2019.02.27 Wed 06:00 PM Tang Ying Hei Ma Chan Duen Hey Kowloon Bay Playground (Court A)   :    
2019.03.05 Tue 05:00 PM Tang Ying Hei Ho Nam Kam Ngau Tau Kok Road Sports Centre   :    
2019.03.05 Tue 06:00 PM Ma Chan Duen Hey Lutheran Ngau Tau Kok Road Sports Centre   :    
2019.03.12 Tue 05:00 PM Lutheran Ho Nam Kam Kowloon Bay Playground (Court A)   :    
2019.03.12 Tue 06:00 PM Ma Chan Duen Hey Evangel Ngau Tau Kok Road Sports Centre   :    
2019.03.18 Mon 05:00 PM Ho Nam Kam Ma Chan Duen Hey Kowloon Bay Playground (Court A)   :    
2019.03.18 Mon 06:00 PM Evangel Tang Ying Hei Kowloon Bay Playground (Court A)   :    
2019.03.22 Fri 05:00 PM Lutheran Tang Ying Hei Ngau Tau Kok Road Sports Centre   :    
                 
                 
Group C6 :  Lui Yun Choy, Wong Fut Nam, Newman, Methodist, Bishop Hall Sec
Date Time Home Team Away Team Venue Result Note
2019.01.22 Tue 05:00 PM Lui Yun Choy Methodist Kowloon Bay Playground (Court A) 58 : 17  
2019.01.22 Tue 06:00 PM Wong Fut Nam Newman Kowloon Bay Playground (Court A) 10 : 32  
2019.02.25 Mon 05:00 PM Bishop Hall Sec Newman Kowloon Bay Playground (Court A)   :    
2019.02.25 Mon 06:00 PM Lui Yun Choy Wong Fut Nam Kowloon Bay Playground (Court A)   :    
2019.03.05 Tue 05:00 PM Newman Lui Yun Choy Kowloon Bay Playground (Court A)   :    
2019.03.05 Tue 06:00 PM Methodist Bishop Hall Sec Kowloon Bay Playground (Court A)   :    
2019.03.12 Tue 04:00 PM Bishop Hall Sec Lui Yun Choy Ngau Tau Kok Road Sports Centre   :    
2019.03.12 Tue 05:00 PM Methodist Wong Fut Nam Ngau Tau Kok Road Sports Centre   :    
2019.03.19 Tue 06:00 PM Newman Methodist Ngau Tau Kok Road Sports Centre   :    
2019.03.22 Fri 06:00 PM Wong Fut Nam Bishop Hall Sec Ngau Tau Kok Road Sports Centre   :    
                 
                 
Group C7 :  King George V, Po Chiu Cath, Ming Yuen, Chan Shu Kui, Leung Kwai Yee
Date Time Home Team Away Team Venue Result Note
2019.01.23 Wed 05:00 PM King George V Chan Shu Kui Kowloon Bay Playground (Court A) 42 : 36  
2019.01.23 Wed 06:00 PM Po Chiu Cath Ming Yuen Kowloon Bay Playground (Court A) 53 : 29  
2019.02.28 Thu 04:00 PM Leung Kwai Yee Ming Yuen